Čestní členové: JUDr. Dagmar Burešová

Jan Hoferek | Ostatní, Spolek českých právníků Všehrd

Zpět

Česká advokátka, později politička. Ihned po absolutoriu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy pojala za svou doménu pracovní právo. S nástupem normalizace svůj zájem upřela především na odpůrce režimu, kteří bývali v zaměstnání za své nesouhlasné postoje nezřídka perzekvováni. Za svou kariéru obhajovala před soudem okolo sta disidentů (mj. Milana Kunderu). Do povědomí se však zapsala zejména díky procesu okolo Jana Palacha, v němž zastupovala matku zemřelého studenta, Libuši Palachovou, ve sporu s komunistickým poslancem Vilémem Novým. Ten měl ohledně smrti Jana Palacha veřejně pronášet lživé teorie. Ačkoli se jí případ mířený proti špičkám totalitního režimu nepodařilo vyhrát, byla i se svou rodinou opakovaně vyslýchána StB a perzekvována, podle svých vlastních slov nikdy nelitovala, že tento případ vzala.

V roce 1989, po pádu režimu, proti němuž tolik let bojovala, se stala ministryní spravedlnosti za Občanské fórum, v letech 1990 – 1992 působila coby předsedkyně České národní rady. V roce 2002 jí byl prezidentem Václavem Havlem udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy.

Kristína Tomíčková

Informace o autorovi

Jan Hoferek je studentem 2. ročníku Právnické fakulty UK a 2. ročníku Fakulty sociálních věd UK. Je držitelem jazykových certifikátů v anglickém a německém jazyce. V současné době působí na Oddělení pro Evropskou unii Kanceláře Senátu PČR.