Znovu a lépe! Noc fakulty 2018 dostála svému heslu


Zpět
Znovu a lépe! Noc fakulty 2018 dostála svému heslu

„Znovu a lépe“ – heslo, které se stalo mottem už druhého ročníku akce Noc fakulty – Fakulta československá. Ve středu 7. 11. se Právnická fakulta Univerzity Karlovy otevřela téměř na celou noc. Nejen pro studenty, ale i pro návštěvníky z řad veřejnosti zde byl připraven bohatý program, ve kterém si každý jistě našel to, co ho zajímalo nejvíce. 

Ještě před oficiálním zahájením se konala zajímavá beseda s pamětníky studentských demonstrací proti komunistickému převratu v roce 1948. Bohužel tato beseda nebyla v tištěném programu, takže počet účastníků nebyl příliš velký. Komornější uspořádání však napomohlo k přátelštější a otevřenější atmosféře, ve které setkání probíhalo. Beseda samozřejmě nebyla jedinou věcí, kterou festival nabídl. Současně s ní probíhaly ještě další dvě akce –  debata na téma „Kam směřuje naše republika“, kde se mimo jiné objevil i armádní generál Petr Pavel a též simulované soudní řízení neboli moot court, na němž se velkým překvapením stala návštěva Pavlíny Kafkové, známé coby soudkyně Barbara z TV Barrandov. Po jejich skončení již následovalo očekávané zahájení akce děkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy Janem Kuklíkem.

Od 20 hodin začal program naplno, byly připraveny diskuze, workshopy a dokonce i jedno simulované jednání OSN, jehož tématem bylo, zda se mělo zasáhnout při okupaci Československa v roce 1968. Za pozornost stála i debata mladých zastupitelů nebo přednáška věnovaná osobnosti architekta Jana Kotěry, mezi jehož díla patří i návrh budovy Právnické fakulty. Tato přednáška vhodně doplnila komentované prohlídky fakulty. Pokud bych měla nějaký bod programu vypíchnout, byla by to jednoznačně přednáška o prostituci ve starověkém Římě, jíž se ujal profesor Michal Skřejpek, a o kterou byl takový zájem, že se musela přesunout do největší posluchárny fakulty. Podobně skončila spíše neformální přednáška o zvířatech a trestním právu v podání Jiřího Šouši.

Celá noc samozřejmě nebyla jen o hlavní pořadové lince, pro návštěvníky bylo připraveno mnoho vedlejších aktivit. Vyzkoušet si mohli virtuální realitu, vyřádit se na laser game nebo se sluchátky na uších „zapařit“ na silent disco. Pro klidnější povahy probíhaly celou noc prohlídky po fakultě, při kterých se odhalila všechna tajemství této budovy. I o prohlídky byl mimořádný zájem  a pár dní před akcí byly všechny termíny zaplněny. Pokud vás po všech aktivitách zachvátila únava, mohli jste si dát výbornou kávu Nespresso, a pro zájemce bylo i pivo. V nádherně nasvícené lobby neboli „bazénu“ po celou noc hrála hudba a byly zde k zakoupení i lístky do tomboly. Cenám ve formě učených knih dominovaly dvě hlavní ceny, o kterých bych řekla, že měly nevypočitatelnou hodnotu. Byly jimi návštěva running sushi s Markem Antošem a pak prohlídka Národního muzea s Jiřím Šoušou. Na závěr jste se mohli nechat zvěčnit ve fotokoutku a uchovat si tak vzpomínku na tuto povedenou akci.

Právnická fakulta se opět po roce otevřela a nabídla výjimečný program. Na celou noc se změnila v místo s magickou atmosférou a dobrou náladou. Kdo by to byl řekl, že i škola může být v noci tak kouzelná? Celá akce byla nesmírně povedená, i když neříkám, že všechno bylo bez chybiček – pro příště bych například volila pro některé přednášky větší místnosti, ale to jsou pouze drobnosti. Je vidět, že organizátoři odvedli kupu práce, která byla znát téměř na každém kroku, a za to jim patří obrovský dík.  Doufám, že nás příští rok čeká další Noc fakulty, a já se proto ptám, jaké motto bude příští rok? Ještě lépe? Jde to vůbec?


Autor: Anna Jarolímová