Už jste slyšeli o MUD*u?


Zpět
Už jste slyšeli o MUD*u?

Přibližně 40 minut vlakem z Hlaváku, a pak krátká procházka uličkami Benešova – tak snadná je cesta za benešovskou kulturní perlou, která bohužel stále z většiny zůstává mimo povědomí kulturních nadšenců, pražáků i místních.

Sídlo v krásné, přes 115 let staré budově

 Muzeum umění a designu Benešov, nebo prostě MUD*, bylo založeno v roce 1990 jako Galerie výtvarného umění a sloužit mělo především regionálnímu umění 20. let. Nachází se v krásné secesní budově z let 1904 - 1905, kde se také vystřídalo několik dalších institucí. Kromě slavnostní síně Ladislava Šímy, která sloužila i pro různé veřejné akce, bylo pro výstavy vyhrazeno jen pár místností. Podle výpovědí místních mělo muzeum zatuchlou atmosféru, což rozhodně vyšší návštěvnost nepřitahovalo.

Tohle všechno se ale změnilo v roce 2018, kdy tým nadšenců prosadil kompletní rekonstrukci, novou vizi a poslání pro tuto instituci. S velkými fanfárami a v naprosto novém světle bylo Muzeum znovu otevřeno 18. září 2018. Rekonstrukce zpřístupnila další prostory, které se nyní plně oddávají svému poslání – slouží výstavám, o které od znovuotevření Muzea rozhodně není nouze.

Tým Muzea pod vedením pověřené ředitelky Lenky Škvorové vystavuje díla regionálních umělců, stejně jako je otevřený mladší i starší umělecké tvorbě z republiky. Pro úplně začínající umělce tým MUD nabízí výstavní prostor na místní benešovské poliklinice, který má Muzeum také pod svou správou.

 Odpočiňte si velkoměsta

V současné době zde můžete vidět výstavu Šetlík pro MUD, unikátní výstavu reflektující fenomén sběratelství, mapující společensko-politický kontext druhé poloviny 20.stol. Dále je k vidění výstava Sandry Majerové, Slovo jako obraz, didaktická výstava zabývající se vztahem textu a obrazu, která nás zavede do jedinečných sklepních prostor MUD, kteréžto se také hojně využívají k výstavám. Do do půlky února můžete vidět přední českou umělkyni Kamilu Ženatou a její výstavu U stolu a od 28. února budou k vidění hned tři nové výstavy: Interakce Jaroslava Vančáta, Skenyreality Veroniky Bromové, která se snaží zachytit panorama a naši dnešní deformovanou realitu. Jako další do MUD přibyde multimediální výstava Regulace blízkosti, mapující ambivalentní vztah matky a dcery.

Zkrátka, pokud hledáte klidné a příjemné místo, kam na chvíli zmizet z pražského bzukotu, zkuste Benešov. Kromě MUD*u vám můžu doporučit místní cukrárnu, barokní kostel svaté Anny nebo ochutnávku benešovského piva v restauraci na náměstí. Co vy na to?

Autorka: Anna Malinová