PlayStation 5 vs. Xbox Series X


Zpět
PlayStation 5 vs. Xbox Series X

Rok 2020 by bezpochyby nebyl dostatečně revoluční, kdyby do všeho toho neklidu nedorazily ještě nové konzole. Microsoft představuje rovnou dvě konzole Xbox Series X a Xbox Series S. PlayStation počet konzolí dorovnává a přináší nám PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition. My si nyní všechny konzole zvlášť představíme.


Už je tomu 7 let, co jsme byli naposledy svědky velké bitvy mezi Xboxem a PlayStationem. Na jedné straně stál Microsoft se svým Xbox One a na straně druhé Sony s konzolí PlayStation 4. Byl to krutý souboj, ve kterém obě konzole slibovaly velký posun ve výkonu a samozřejmě hry, které si budeme moci zahrát pouze na jedné z konzolí. Tehdy nás stál PlayStation 4 10 790 Kč a Xbox One 13 499 Kč. Xbox One byl dražší, neboť obsahoval Kinect, herní systém, který snímá pohyb hráče a hráč nepotřebuje pro hraní ovladač. Výkon konzolí byl téměř srovnatelný. Tato herní „železa“ nám měla vydržet několik dalších let, nicméně bylo po 3-4 letech stejně nutné takzvaně přezout gumy, protože nám vyšly vylepšené verze konzolí, PS4 PRO a XBOX ONE X. Celkově v prodeji vyhrál PlayStation s prodejem více jak 100 milionů kusů díky rychlejšímu příchodu na trh, nižší ceně a exkluzivním herním titulům. Jak ale souboj dopadne dnes?


PlayStation 5                

PS5 od japonské společnosti Sony bude nově obsahovat SSD disk o velikosti 825 GB. Díky této novince by se měly hry načítat rychleji a celkově by celý systém měl působit plynule. Hry by měla konzole umět v klidu zobrazovat v rozlišení 4K ve frekvenci až 120 snímků za sekundu. Navíc by měla konzole umět i přehrát videa v rozlišení 8K, ovšem kdo z nás má současně k dispozici 8K televizi. Menu PS5 bude připraveno pro našince v české lokalizaci.

U PlayStationu Digital platí vše, co jsme uvedli u konzole PS5, jediná změna je v ceně a v mechanice, která chybí. PS5 Digital Edition bude stát 10 790 Kč, ale nebude mít otvor pro Blu-ray disky. Tato konzole je nejspíš dotována společností Sony, jelikož cena mechaniky není necelých 3000 Kč. Sony se touto konzolí snaží konkurovat levnější konzoli od Microsoftu Xbox Series S a tím i zvýšit prodeje svých konzolí. Hry pro tuto konzoli bude možné koupit pouze digitálně. 

PS5 u nás vychází 19. listopadu a bude nás stát 13 490 Kč. Bohužel jsou již všechny vyrobené konzole pro český trh vykoupené a další várka je zatím naplánována až na únor. Součástí balení je samotná konzole PS5 a stojánek, ovladač Dualsense, nabíjecí kabel k ovladači, HDMI kabel sloužící k propojení s obrazovkou a napájecí kabel pro konzoli. Pár šťastlivců v Česku již dostalo novou konzoli 29. října, například herní studia Vortex a Indian nebo známý streamer Agraelus.

Dále si ke konzoli půjde dokoupit další ovladač za 1 899 Kč, PlayStation sluchátka za 2 690 Kč, dálkový ovladač pro video aplikace (Netflix, HBO GO) za 790 Kč a nabíjecí stanici na ovladače také za 790 Kč. Měsíční členství PlayStation + bude nadále pokračovat, odemkne nám možnost hraní s více hráči online a každý měsíc navíc dostaneme novou hru zdarma, zároveň s PlayStation + na PS5 dostaneme okamžitě některé pecky ze současné generace. Například God of War, Last of Us remastered, Uncharted 4, Monster Hunter World, InFamous Second Sun, The Last Guardian a další. To celé za 235 Kč měsíčně.

Je důležité připomenout, že PS5 bude obsahovat zpětnou kompatibilitu. Budeme si moct zahrát většinu her z PlayStation 4, a to už jestli je vlastníme v digitální podobě nebo na Blu-ray disku.

Jestli patříte mezi klikaře, kteří budou mít konzoli už v nejbližších dnech, budete si na ni moci hned zahrát akční adventuru Marvel's Spider-Man Miles Morales, remake akčního RPG Demon's Souls a skákačku Sackboy: A Big Adventure. Sony hned neodepisuje staré konzole a některé hry budou dále vycházet i na ně, Spider-Man Miles Morales i Sackboy: A Big Adventure se objeví i na PS4. Demon´s Souls bude ovšem už pouze na novou konzoli PS5. Dále si budete moct brzy zahrát i hry od vývojářů třetích stran, které budou vycházet na více platforem, jsou to hry jako Godfall, Assassin's Creed Valhalla a Cyberpunk 2077, který byl bohužel znovu odložen na začátek prosince. Příští rok by na PS5 měly dorazit hry Ratchet and Clank: Rift Apart, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7 a nové God of War.


Xbox Series

Firma Microsoft letos představila novou herní konzoli Xbox Series. Učinila tak hned ve dvou variantách. Dražší verze s názvem Xbox Series X by měla nabídnout za svou cenu 13 499 Kč hraní v rozlišení 4K až se 120 snímky za sekundu. Xbox Series X bude vybaven úložištěm o velikosti jednoho TB a mechanikou Blu-ray. Naproti tomu levnější Xbox Series S nedosahuje rozlišení při hraní ani 4K a disponuje úložištěm pouze 512 GB. Také je na rozdíl od Xbox Series X ochuzen o optickou mechaniku Blu-ray. Cena Xbox Series S je stanovena na 7 999 Kč.

Datum zahájení prodeje Xbox Series je ohlášeno na 10. listopadu letošního roku. Konzoli je možné předobjednat na nejrůznějších e-shopech. V balení se nachází samotná konzole, dále ovladač na tužkové baterie, kabel HDMI na propojení konzole s obrazovkou a napájecí kabel pro konzoli. V rámci příslušenství si můžete ke konzoli dokoupit další ovladač v základní černé barvě za 1 599 Kč, headset za 1 999 Kč, nebo rozšíření úložiště o 1TB za 6 319 Kč. Pro hráče s omezenou mobilitou připravila společnost Microsoft speciální Adaptive Controller, který je k dostání za 2 299 Kč.

Jako hlavní trumf pro Xbox Series má být za poplatek 259 Kč měsíčně přístupný Xbox Game Pass s více než stovkou her, na který se postupně každý měsíc objevují nové hry. Mezi novinky, hratelné na Xbox Series X/S, patří například střílečka z klasické série Call of Duty: Black Ops Cold War, akční Marvel’s Avengers akční RPG Cyberpunk 2077 nebo pro sportovní fanoušky FIFA 21, NHL 21, NBA 2K21. Xbox Series bude disponovat také zpětnou kompatibilitou pro všechny hry z konzole Xbox ONE. Na příští rok se můžou hráči Xbox Series těšit na pokračování Senua's Saga – Hellblade 2, která podle dostupných trailerů vypadá velmi nadějně. Určitě se v příštím roce dočkáme i nové závodní Forzy Motorsport a střílečky Halo Infinite. Bethesda jako dceřiná společnost Microsoftu chystá vydání akční adventury Deathloop nebo GhostWire: Tokyo pro milovníky karate. Od Bethesdy se ale především jistě všichni těšíme na Elder Scrolls VI.


Závěr

Velké klání mezi Xbox Series a PlayStation 5 pro nás vypadá na vítězství vlajkové lodi Sony, a to hlavně díky exkluzivitě mnoha her a designu, který bere dech. Dle našeho názoru Xbox svojí multiplatformovou podporou spíše ztrácí, řekli bychom, že Xbox je spíše pro majitele slabších počítačů. Přeci jen, pokud si můžete zahrát všechny Xbox hry na počítači, nemusíte si kvůli nim kupovat zbrusu novou konzoli Xbox.

Autoři: Martin Podhajský a Ámos Tomšíček

Úvodní a ilustrační obrázky: Pixabay


Zdroje
: