Bezpečná blízkost rozdělené společnosti? Festival Jeden svět nabídne 117 dokumentů


Zpět
Bezpečná blízkost rozdělené společnosti? Festival Jeden svět nabídne 117 dokumentů

Identita a její podoby v dnešním globalizovaném světě. Jednadvacátý ročník filmového festivalu Jeden svět se letos ponese pod heslem Bezpečná blízkost. V programu se nově kromě tradičních soutěžních a tematických kategorií objeví také dvě na téma vymezování a hledání vlastní identity. Akce proběhne od 6. do 17. března 2019 v Praze, následně v dalších 35 českých městech a v Bruselu. 

„Zajímá nás, jakým způsobem my sami sebe identifikujeme, jaký je náš původ, politické názory. Jak sebe definujeme a musíme se ostatním vzdalovat a vyhraňovat se. Zajímá nás, jakou vzdálenost či blízkost si musíme podržet, když identitu hledáme,“ řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický. 

Podle něj se má festival zaměřit na věci, které společnost spojují. „Klasické dělení společnosti, které vzniklo u nás po první prezidentské volbě, nás nezajímá. Zajímá nás, jakou bezpečnou blízkost k druhým můžeme nalézt,“ dodal Kamenický.

14 kategorií, 117 filmů

Program festivalu je rozdělen do čtrnácti kategorií – 3 soutěžní, 8 tematických, jedna krátkých filmů, kategorie virtuální reality a kategorie pro děti. Přehlídku zahájí film Bohové z Molenbeeku. Snímek identitu představuje na dětství tří malých kamarádů z bruselské čtvrti, kde žijí muslimové. S dalšími 11 dokumenty ho diváci uvidí v hlavní soutěži. 

V programu jsou pak i další dvě soutěžní sekce, a to s filmy o porušování lidských práv ve světě Máte právo vědět a českých snímků. Mezi nimi je třeba nový díl Českého žurnálu Bratři Okamurové. Celkem festival představí 117 dokumentů. Na festival dorazí přes 140 hostů z ČR i zahraničí. Mezi nimi budou například i američtí režiséři RaMell Ross, Matthew Heineman nebo režisér a scénárista kurdského původu Derki Talal, kteří jsou nominováni na Oscara.

Pořadatelé festivalu mají program i pro děti od osmi do čtrnácti let a studenty do dvaceti let. Podle šéfa programu Jeden svět na školách Karla Strachota je největší zájem o film pojednávající o sociální síti Instagram #FollowMe. „Film se zaměřuje na problematiku falešných účtů nebo internetových robotů,“ řekl Strachota. 

Předprodej vstupenek začíná 25. února. Lístek na filmy, jejichž promítání začíná do 17:00, stojí 80 korun. Pozdější projekce je za 110 korun. Senioři a lidé s průkazem postižených zaplatí polovinu.

Autor: Nella Šimkovská
Foto: ředitel festivalu Ondřej Kamenický na tiskové konferenci, FB festivalu Jeden svět (Jeden svět / One World)